Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis rasy

8. 3. 2007
Originální název plemene : Yorkshire Terrier

Země původu : Velká Británie

Doba vzniku : 19. století

Původní využití : Lov drobných hlodavců

Využití dnes : Společník

Průměrná délka života : 14 let

Hmotnost : 1,8-3,1 kg

Výška : 20-24 cm

Historie
Přesný původ tohoto plemene není zcela jistý. Tohoto psa vytvořili skotští dělníci, kteří hledali práci v okolí hrabství Yorkshire. Přiváželi sem s sebou různé teriéry, například skajteriéry nebo clydesdalské teriéry, a tyto pak křížili s dalšími místními psy. K dnešní podobě jorkšíra tak pravděpodobně přispěl dlouhosrstý leadský teriér, maltézáček, black and tan teriér, manchesterský teriér a Dandie Dinmont teriér. Postupným výběrem těch nejmenších jedinců k chovu tak vznikl dnešní maličký jorkšírský teriér, jehož drobnost bývá zvlášť oceněna na výstavách. Tento psík původně sloužil k chytání krys a myší, dnes se stal oblíbeným domácím mazlíčkem.

Typy
Tento pes se nevyskytuje v žádných dalších variantách.

Všeobecný vzhled
Jorkšírský teriér má malou hlavu s krátkým čenichem a tmavýma, bystrýma očima. Nozdry musí být černé. Uši jsou malé, vztyčené, mají trojúhelníkovitý tvar a jsou pokryté krátkou, tmavou srstí. Tělo je kompaktní s rovným hřbetem a pevnými bedry. Ocas se kupíruje, je nesen nad úrovní hřbetu a má šedomodrou barvu.

Srst a barva srsti
Srst je na těle dlouhá a rovná, na hřbetě je až k ocasu rozdělena pěšinkou. Srst se nesmí vlnit, nesmí být huňatá, je lesklá a hladká a má hedvábnou strukturu. Barva srsti na hlavě je zlatá, na těle tmavá ocelová modrá.

Povaha
Jorkšírský teriér je roztomilý pejsek, který je důvěřivý, ale i velmi odvážný a vyrovnaný. Je to živý a temperamentní pes, je hravý a přítulný, komunikativní a inteligentní.

Společenská charakteristika
Jorkšírský teriér je čilý a inteligentní pes. Svou povahou je to typický teriér, má velké sebevědomí a nezalekne se ani větších psů ani vetřelců. Svého pána nade vše miluje a je mu velice oddaný. Věrný a přítulný je i celé rodině. I k cizím lidem bývá jorki příjemný, pokud jsou vítanými hosty a dají mu najevo svou náklonnost. S jinými psy vychází dobře, i když majitel by si měl dát pozor při seznamování s většími psy, protože jorki se těchto psů nebojí a neuvědomuje si svou trpasličí velikost, mohl by tedy být větším psem zraněn. Soužití s ostatními domácími zvířaty bývá bez problémů.

Vztah k dětem
Tento pejsek si s dětmi velmi dobře rozumí, a rád se účastní i jejich her. Je však potřeba děti upozornit, že pes není hračka, a že by jej neměly rušit ve chvílích, kdy chce odpočívat.

Výchova
Výchova i tak maličkého a něžného psa, jako je jorki, je důležitá. Někteří jedinci mohou být bázliví, což může svědčit o tom, že je jejich majitel špatně vychovával nebo se výchovou nezabýval vůbec. I tento pes potřebuje dobrou a důslednou výchovu, je velmi učenlivý a přizpůsobivý. Pokud je pro něj výcvik příjemný a zajímavý, stává se velice milým a poslušným psem.

Držení
Jorkšírský teriér je typický bytový pes. Jako pelíšek mu může sloužit například klec, která je vystlána dekou, do které se pejsek může zachumlat. Zde by měl mít i své oblíbené hračky. I dospělému jorkimu stačí jako psí ložnice velmi malá klec, dospělý pes by však neměl být v kleci dlouho uzavřen.

Pracovní využití
Toto plemeno nemá žádné pracovní využití, je to ryze společenský pes.

Pohyb
Aby jorkšírský teriér zůstal zdravý a vitální, a protože je velice temperamentní, potřebuje ke svému životu mnoho pohybu. Tento pes je vhodný i k výcviku poslušnosti a obratnosti.

Péče
Pokud chcete mít doma výstavního psa, musíte denně pečovat o jeho srst. Je nutné nejen kartáčování, ale i olejování a natáčení. Potřebné je také pravidelné koupání a zastřihávání srsti na uších. Dlouhou srst však majitelé udržují většinou pouze k výstavním účelům, domácím mazlíčkům, kteří se výstav neúčastní jejich majitelé srst zkracují stříháním do přiměřené délky. Důležitá je také péče o uši, vnitřní zvukovod musí být udržován v čistotě a měly by z něj být odstraňovány uvolněné chlupy. Drápky psa se musí udržovat krátké.

Využití ke hlídání
Jorki je velice odvážný a ostražitý pes, na svou trpasličí velikost je přiměřeně ostrý, každou návštěvu vám velmi hlasitě ohlásí.

Vhodné sporty
"Agility; aportování; obratnost;"

Nejčastější onemocnění
"Tracheální kolaps; stomatitida a zubní kámen; hydrocephalus; luxace kolenní čéšky; aseptická nekróza hlavice femuru; kožní problémy"

Zvláštnosti plemene
Jorkšírský teriér bývá na výstavách oceňován hlavně pro svou krásnou, dlouhou srst. Její úprava a péče o ni je však velmi časově náročná, proto většina těchto psů prožije svůj život v krátkém sestřihu. I když to někteří milovníci tohoto plemene odsuzují, je to lepší, než pes s neupravenou a zacuchanou srstí.

Příprava na výstavu
U výstavního psa je každodenní péče o srst nutností. Majitel se musí seznámit s uměním, jak srst jorkiho balíčkovat. Je to velmi náročný postup natáčení srsti do velkého počtu papírových balíčků. Srst se balíčkováním chrání před poškozením a zacucháním a zajišťuje se její co největší možná délka. Chocholku na hlavě je nutné pečlivě sčesat a svázat ozdobnou mašlí nebo gumičkou.

Dovětek pro budoucí majitele
Ať už se rozhodnete svého psa vystavovat a jste ochotni věnovat mu mnoho času a péče při úpravě jeho srsti, nebo si chcete pořídit jen domácího miláčka, tento milý a chytrý psík vám přinese mnoho radosti a psí lásky.

Standard F.C.I. číslo
86 / 20.01.1998 / GB

Název plemene
Jorkšírský teriér

Originální název plemene
Yorkshire Terrier

Země původu
Velká Británie

Klasifikace F.C.I.
Skupina 3 - Teriéři
sekce 4 - Trpasličí teriéři. Bez pracovní zkoušky.

Použití
Trpasličí teriér, společenský pes

Celkový vzhled
Dlouhá srst, chlupy visí zcela rovně a stejnoměrně po obou stranách těla, pěšinka se táhne od čenichu až ke konci ocasu. Velmi kompaktní a úhledná stavba těla, chůze velmi vzpřímená a plná elánu. Celková stavba odpovídá energickému tělu, vyvážených proporcí.

Povaha
Inteligentní společenský teriér. Oduševnělý, vždy v dobré náladě, překvapivě hrdý.

Temperament
Temperamentní, ostražitý a vyrovnaný.

Velikost, proporce, substance
Váha: Do 3,1 kg

Hlava a lebka
Poměrně malá a plochá, ne příliš vystupující ani kulatá.

Oči
Střední, tmavé, jiskrné, s bystrým inteligentním výrazem a jsou umístěné tak, že se pes dívá přímo před sebe. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.

Uši
Malé, ve tvaru "V", vztyčené, nepříliš daleko od sebe, pokryté krátkou srstí velmi tmavé a syté barvy.

Morda
Čenich nepříliš dlouhý.

Nos
Černý

Zuby
Dokonalý, pravidelný a plný nůžkový skus, tzn. horní zuby těsně přesahují spodní zuby a jsou usazeny v pravém úhlu k čelistem. Zuby jsou dobře umístěny a čelisti jsou souměrné.

Krk
S patřičným nasazením.

Tělo
Kompaktní, s přiměřeně klenutými žebry, silnými bedry.

Hrudník
Přiměřeně klenutý do tvaru O.

Kohoutek
Rovný. Bedra a slabiny jsou pevné.

Hřbet
Rovný.Bedra a slabiny jsou pevné.

Ocas
Obecně je obvyklý ocas kupírovaný na střední délku s bohatou srstí, barvy šedomodré, tmavší než zbytek těla, obzvlášť na konci ocasu. Poněkud vyčnívá nad linií hřbetu.

Hrudní končetiny
Končetiny rovné, hustě porostlé srstí, která má sytě zlatou barvu o několik odstínů světlejší na konečcích než u kořínků a nedosahuje výš než k ohybu loketního kloubu.
Zaúhlení končetin je přiměřené.
Tlapky: kulaté, drápky černé.

Pánevní končetiny
končetiny jsou při pohledu zezadu zcela rovné, přiměřeně úhlené v koleni. Hustě porostlé srstí sytě zlaté barvy, která je na konečcích chlupů o několik odstínů světlejší než u kořínků a nedosahuje výš než k ohbí kolenního kloubu.
Tlapky: kulaté, drápky černé.

Osrstění
Na těle přiměřeně dlouhá, dokonale rovná (ne vlnitá), lesklá, s jemnou hedvábnou strukturou, ne jako vlna. Na hlavě jsou dlouhé, sytě zlaté, tmavější po stranách hlavy, u kořínků na uších a na čenichu, kde mají být velmi dlouhé. Barva z hlavy nemá přesahovat na krk, ani se v ní nesmí objevovat žádné černé nebo tmavé chlupy.

Barva srsti
Tmavá ocelová modrá (ne stříbřitě modrá), která se táhne od týla ke kořeni ocasu, nikdy se v ní neobjevují plavé, bronzové ani tmavé chlupy. Srst hrudníku je bohatá, jasné barvy. Všechny barevné chlupy jsou tmavší u kořínků než uprostřed, ke konečkům se dále zesvětlují.

Způsob chůze
Energický a uvolněný, přímočarý pohyb hrudních i pánevních končetin, rovný hřbet.

Vady
Jakékoliv odchylky od uvedených bodů by se měly považovat za chybu a závažnost chyby je třeba posuzovat v přísném poměru k jejímu významu

Poznámka
Psi musí dvě očividně normálně vyvinutá varlata plně sestouplá do šourku